ŽALIAKALNIO TURGAUS TEATRAS

Tai vienas seniausių Kauno turgų, įsikūręs Zanavykų ir Darbininkų gatvių sankirtoje.Pagrindinis jo akcentas – Mėsos halė, į kurią nusipirkti mėsos atvyksta ne tik aplinkinių, bet ir tolimesnių kvartalų gyventojai. Šiame turguje tarpukariu vyko teatro ir cirko pasirodymai.

NAUJIENOS

NAUJIENOS

Pradžia  /  Festivalio istorija   /  PIRMASIS FESTIVALIS 2016

PIRMASIS FESTIVALIS 2016

Po 80 metų pertraukos,  2016 rugsėjo 10 d., į Žaliakalnio turgų sugrįžo teatras. Tik vieną dieną, Žaliakalnio turgaus teatro festivalio metu, aktoriai, šokėjai, cirko artistai ir akrobatai, turgaus lankytojams ir žiūrovams padedant,  siekė atgaivinti Lietuvoje turgaus teatro formą, kurios esmė – improvizacija, žaidimas, bendravimas ir kūrybos džiaugsmas.

Festivalis vyko viename seniausių Kauno turgų, kuris įsikūręs Zanavykų ir Darbininkų gatvių sankirtoje. Šiame turguje dar  tarpukariu vyko teatro ir cirko pasirodymai. Pagrindinis turgaus akcentas – Mėsos halė, į kurią nusipirkti mėsos atvyksta ne tik aplinkinių, bet ir tolimesnių kvartalų gyventojai.

Nuo pat ryto – tuzinas geros nuotaikos

Rytinė festivalio programos dalis buvo skirta interaktyvioms teatro formoms. Puikią nuotaiką dovanojo Šakių ir Kauno cirko artistai, mimai, įvairaus plauko šarlatanai, trubadūrai ir šiaip keistuoliai įsimylėjaliai.

Maištauti kartu su režisieriumi Agniu Jankevičiumi kvietė Nacionalinio Kauno dramos teatras. Kauno kamerinis teatras  sugrįžo į tarpukarį ir čia susitiko su ką tik iš Paryžiaus sugrįžusiais stipendininkais — rašytoja Liūne Janušyte, aktoriumi ir režisieriumi Juozu Miltiniu bei dailininkais Viktoru Petravičiumi ir Pauliumi Augiu-Augustinavičiumi. Kauno valstybinis muzikinis teatras pripildė turgų nuotaikingomis melodijomis.

Rytmetinių turgaus akcijų vinis buvo akrobatai ir žonglieriai iš Prancūzijos – trupė „El Nucleo“.

Festivalio kulminacija – dvi premjeros

Vakarinė festivalio dalis buvo skirta netradicinio teatro gerbėjams ir mylėtojams. Vienintelę festivalio dieną buvo galima išvysti net dvi premjeras, kurios buvo sukurtos būtent šiam festivaliui – tai Maisto teatro premjera bei šokio ir cirko spektaklis „Kalbėk man turguje“.

„Kalbėk man turguje“ – tai specialiai Žaliakalnio turgaus mėsos halei sukurtas šokio ir cirko spektaklis, kuriame nuotaikingai nostalgiška kūno ir muzikos kalba pasakojamos įvairiausios žmonių ir gyvūnų meilės ir neapykantos istorijos. Įtraukiantis, netikėtas, netradicinis… Šiame pasirodyme buvo galima tikėtis visko: ir šokio, ir teatro, ir cirko, ir akrobatikos!

Spektaklio sumanytojos – Lietuvoje ir tarptautiniu mastu pripažintos choreografės Lina Puodžiukaitė-Lanauskienė ir Agnija Šeiko-Sarulienė. Abi menininkės vysto aktyvią tarptautinę projektinę veiklą, yra įvairių, netikėtais sprendimais paremtų, spektaklių kūrėjos.

Dar viena premjera – Maisto teatro pasirodymas. Tai unikalus, Kaune dar neregėtas spektaklis, kurio pagrindinis veikėjas yra… maistas. Jis nepastebimai įtraukė publiką į spektaklio veiksmą. Ragaudamas, uosdamas ir tyrinėdamas maistą, žiūrovas tapo ne tik pasirodymo stebėtoju, bet ir aktyviu jo dalyviu bei kūrėju.

Spektaklio režisierė Saulė Norkutė su visa kūrybine komanda sekė brolio ir sesers istoriją, apipintą seniausiu žmoniją krečiančiu konfliktu tarp tų, kuriuos sieja glaudžiausi ryšiai. Žiūrovai klaidžiojo dviejų pasakojimų motyvais, kurie nusidriekė po visą turgų. Istorija buvo kuriama, remiantis Žaliakalnio turgaus bendruomenės pasakojimais, atsiminimais ir istorijomis.

Žaliakalnio turgaus teatro festivalį dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Kauno miesto savivaldybė. Festivalis yra įtrauktas į „Kaunas – dizaino miestas“ renginių sąrašą. Žaliakalnio turgaus teatras – tai tęstinio projekto „Grynparkas“ renginys. Šis projektas vystomas nuo 2009 metų, jis skirtas naujų, su ekologija susijusių teatro formų vystymui. „Grynparkas“ iki šiol yra įgyvendinęs tris tarptautinius festivalius –2009, 2011, 2013 m., Birštone ir Kaune, Nemuno saloje. Jo metu bendradarbiauta su menininkais iš Vokietijos, Prancūzijos, Lenkijos, Didžiosios Britanijos, Izraelio, Danijos.

KOMENTARAI